Odkomarzanie

Komary należą do rodziny owadów z rzędu muchówek. Obecnie na całym świecie występuje koło 40 rodzajów oraz 3,5 tys. gatunków. Morfologicznie wszystkie są bardzo do siebie zbliżone. Wyróżniają się smukłą budową ciała, wąskimi skrzydłami oraz długimi kończynami. Zaopatrzone są w aparat gębowy typu kłująco-ssącego. Lecące owady wydają charakterystyczne odgłosy, będące wynikiem ponad 600 uderzeń skrzydeł na sekundę.

Samice tych owadów pożywiają się krwią zwierząt stałocieplnych, niektóre odmiany także krwią innych owadów. Wynika to z charakterystycznego sposobu wytwarzania jaj przez samice, które do tego procesu potrzebują krwi określonego gatunku zwierząt. Samce pożywiają się natomiast nektarem kwiatowym.

Owady wabi zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, a także pot (w szczególności kwas mlekowy). Do poszukiwania pożywienia posługują się także termodetekcją – w związku z tym częściej z powodu ukąszeń cierpią młodzi mężczyźni, dzieci oraz kobiety w trakcie owulacji. Po znalezieniu „ofiary” komar kłuje ją dotkliwie, wkłuwa się w por skóry i natrafia na znajdujące się pod skórą naczynie włosowate. W pierwszej kolejności wpuszcza tą drogą ślinę, która ma na celu zatrzymanie krzepnięcia krwi oraz zmniejsza uczucie bólu. Następnie drugim otworem zostaje wyssana krew. W tym procesie szczególnie groźna dla zdrowia jest właśnie ślina. To poprzez jej wprowadzenie do organizmu człowieka może dojść do zakażenia groźnymi mikroorganizmami, jak malaria. Ponadto wprowadzany do ciała poprzez ślinę enzym wywołuje reakcję alergiczną – stąd swędzenie, pieczenie i obrzęk.

Profilaktyka

Zwalczanie komarów najlepiej rozpocząć od zapobiegania ich nadmiernemu rozmnażaniu. Zapobieganie pozwala osiągnąć zadowalające skutki przy niewielkich nakładach finansowych. Pozwala również uniknąć bardziej skomplikowanych interwencji, do których należy profesjonalne odkomarzanie. Warto więc w pierwszej kolejności obserwować okolice budynków oraz wyeliminować wszelkie potencjalne miejsca, w którym mogą się rozwijać larwy tych owadów. Utrzymujące się przez długi czas kałuże (po ulewnych deszczach, powodzi) oraz błoto powinno być osuszone. Wodę należy także usunąć z pozostawionych zbiorników (stare opony, beczki, wiadra, itp.). Warto sprawdzić również czy system orynnowania nie został zapchany, gdyż może być to przyczyną utrudnień związanych z prawidłowym odprowadzeniem wody. Rozwojowi populacji komarów sprzyjają także gęste zarośla, które należy usunąć bądź znacznie przerzedzić. Wszystkie czynności, które zostały przez nas wymienione, pozwolą Państwu nie tylko na skuteczne odkomarzanie, ale przede wszystkim zwalczanie komarów poprzez zapobieganie rozwojowi ich populacji.

Metody walki

Istnieje wiele sposobów na odkomarzanie z zastosowaniem różnych substancji. Obecnie można spotkać się ze zwalczaniem tych owadów:

  • Metodą biologiczną poprzez wykorzystanie larwicydów – to metoda odkomarzania, która opiera się na zaaplikowaniu owadobójczych substancji mikrobiologicznych na obszarze, gdzie rozwijają się larwy (woda stojąca i płynąca – kałuże, sadzawki, stawy, itp.). Specjalnie do tego przeznaczone środki nie mają negatywnego wpływu na inne owady, ryby, płazy skorupiaki.
  • Metodami fizycznymi – Jedna z nich technik polega na tworzeniu bardzo cienkiej warstwy silikonowej na powierzchni wód. Błona powstała w ten sposób charakteryzuje się niskim napięciem, które ma istotny wpływ na cykl życia komarów (zniechęca samice do składania jaj na powierzchni wody, zapobiega przyczepianiu się poczwarek do powierzchni wody). Drugą z metod fizycznych zwalczania komarów jest stosowanie lamp owadobójczych, które emitują światło ultrafioletowe UV-A, przyciągające owady, które natrafiają na pułapkę w formie lep lub elektrycznych siatek (stosować na otwartym terenie).

Chemiczna eliminacja zagrożenia

Celem skutecznego zwalczania komarów wykonujemy zabiegi chemiczne z zastosowaniem dwóch metod:

  • Oprysku drobnokroplistego - wykonujemy za pomocą opryskiwacza spalinowego. Dzięki sile z jaką opryskiwacz ten rozpyla preparat potrafimy dotrzeć w nawet najgłębsze zarośla, które są w całości penetrowane przez preparat owadobójczy. W ten sposób odkomarzanie okazuje się działaniem niezwykłe skutecznym.
  • Zamgławiania – Polega na rozpyleniu substancji biobójczej za pomocą zamgławiacza termicznego. Urządzenia te wytwarzają gęstą mgłę, dzięki czemu środek aktywny natychmiastowo zaczyna działać na owady znajdujące się w powietrzu. Dodatkowo rozpylony preparat osiada na wszystkich roślinach wzmacniając i przedłużając efekt biobójczy. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu obu metod będziemy mogli spokojnie wypoczywać w naszym ogrodzie, bez konieczności wystawiania się na atak gryzących owadów.

Najlepsze skutki w zakresie odkomarzania daje połączenie tych dwóch metod chemicznych.

Ceny już od: 350

Zamów usługę