Zwalczanie kretów

Kret jest to ssak owadożerny z rodziny kretowanych o walcowatym kształcie ciała. Z reguły dorosły osobnik osiąga wielkość od 17 do 20 cm. W morfologicznym obrazie wyróżnia się ryjkowatym pyskiem, uwstecznionymi oczami oraz uszami cofniętymi na tył czaszki. Charakteryzują się czarną, gęstą sierścią. Warto mieć świadomość, że zwierzę to dobrze czuje się w glebach wilgotnych i próchnicznych, unika miejsc suchych i kamienistych oraz terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Z tego powodu chętnie zamieszkuje pod starannie pielęgnowanym trawnikiem, grządkami kwiatowymi i warzywnikiem. Dlatego też możemy zaobserwować następującą prawidłowość: im bardziej pielęgnujemy trawnik, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy mieli problem z nieproszonymi gośćmi.

Zwierzęta te są samotnikami i poza godami unikają przypadkowych spotkań w korytarzach żerowiskowych. Dlatego właśnie szkody wyrządzone na naszym trawniku są najczęściej sprawką jednego osobnika a nie całej rodziny. Trzeba też pamiętać o tym, że są to zwierzęta terytorialne, nie lubiące się dzielić zajmowanym przez siebie obszarem. W ciągu doby mają one trzy ośmiogodzinne cykle. W czasie każdego z nich cztery godziny żerują – wędrują, a kolejne cztery przesypiają w gnieździe głośno przy tym chrapiąc. Największa ich aktywność przypada na cykl poranny. Niestety, pomimo swojej przyjaznej natury, czynią w ogródkach wiele szkód, dlatego też działaniem niezbędnym okazuje się zwalczanie kretów.

Jak rozpoznać kreta po śladach?

Najbardziej charakterystyczną oznaką obecności zwierzęcia, a tym samy sygnałem mówiącym o konieczności podjęcia działań mających na celu zwalczanie kretów w przydomowym ogródku są pojawiające się kopce i korytarze. Inne szkodniki ogrodowe również czynią podobne spustoszenia, jednak w prosty sposób można rozpoznać, z którym mamy do czynienia:

 • Kret tworzy kopce o kształcie płasko-stożkowym i wykopują korytarze okrągłe o przekroju ok. 6 cm, ulokowane z reguły głęboko pod ziemią.
 • Karczownik tworzy płaskie kopce i wygrzebują szerokie, owalne korytarze dość płytko pod powierzchnią ziemi, pozwalające bardzo łatwo wyznaczyć przebieg.
 • Nornica ruda nie tworzy kopców, ale wydrąża korytarze, umieszczone płytko pod powierzchnią gruntu.
 • Nornik zwyczajny nie buduje kopców, a nory zakłada bardzo płytko pod ziemią i tworzy wiele otworów wejściowych.
 • Mysz leśna nie tworzy kopców, zaś gniazdo zakłada na głębokości nawet do 1,5 m w głąb ziemi.
 • Mysz polna nie buduje kopców, a jej nory są słabo rozgałęzione i osadzone płytko.

Czy należy zwalczać kreta?

Obecność tego zwierzęcia z pewnością jest świadectwem żyznej, optymalnie wilgotnej gleby. Ponadto – z racji swojej diety – zwierzę może być sprzymierzeńcem w walce ze ślimakami, pędrakami, drutowcami oraz larwami i poczwarkami wielu innych owadów, które niszczą ogrody. Jednak w zasadzie na tym kończą się zalety posiadania takiego sąsiada.

Oto główne powody, które decydują o tym, że podejmujemy się zwalczania kretów:

 • niszczy korzenie roślin,
 • niszczy wypielęgnowaną powierzchnię trawnika poprzez tworzenie kopczyków,
 • przyczynia się do gnicia roślin zasypanych ziemią z kopców,
 • zjada dżdżownice, korzystnie wpływające na warunki gleby,
 • zjada pożyteczna żaby.

W jaki sposób można zwalczyć szkodnika?

Zwierzę objęte jest ochroną prawną w Polsce, ale poza terenami użytkowymi, zamkniętymi, gdzie może wywołać szkody – np. stadion piłkarski, boisko szkolne, ogródek. Na tych obszarach można zastosować różne techniki jego zwalczania. Do powszechnie stosowanych „domowych” sposobów należą:

 • Szklane butelki – Wbija się je w kretowiny w taki sposób, aby pozostawiona na powierzchni szyjka wywoływała drgania i hałas pod wpływem podmuchów wiatru. Może odstraszyć to zwierzę, które posiada doskonały słuch.
 • Odstraszacze – Można je zakupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Bazują na kilku kawałkach karbidu, który przy odpowiedniej wilgotności uwalnia gaz. Zbyt intensywna wilgotność może przyczynić się jednak do przedwczesnego uwolnienia się gazu i wcale nie odstraszyć szkodnika.
 • Szmatki nasączone naftą lub rozpuszczalnikiem do farb – Specyficzny, nieprzyjemny zapach, który utrzymywał się na materiale ma na celu odstraszenie intruza. Wilgotny materiał wkłada się w kretowiska.

Jakie środki my stosujemy?

Nasza firma prowadzi wyłącznie chemiczne zwalczanie kretów. Z naszego doświadczenia wynika, że żadnego rodzaju odstraszacze dźwiękowe nie działają (lub działają przez bardzo krótki okres ze względu na to, że zwierzęta szybko przyzwyczajają się do dźwięku). Stosujemy skuteczne, humanitarne środki walki ze szkodnikami. Wykorzystujemy preparaty, które nie mają szkodliwego wpływu na glebę oraz tkwiące w niej rośliny. Polecamy nasze usługi – jako jedna z niewielu firm na rynku dajemy gwarancję skuteczności na wykonaną pracę!

Ceny już od: 300

Zamów usługę