Zwalczanie os i szerszeni

zwalczanie os

Osowate, w tym osy i szerszenie, zaliczane są do owadów społecznych. Tworzą z reguły społeczności monogeniczne, czyli takie, w których występuje tylko jedna królowa. Wydzielając specyficzny feromon przyczynia się do utrzymania w ładzie i porządku całej kolonii, a także do odpowiedniego podziału jej na kasty. Królowa wytwarza także substancję odstraszającą, umożliwiającą swobodne poruszanie po ulu. Zapewnia jej to dominację w całej kolonii. W ulu występują także robotnice – zbierające żywność oraz surowce do budowy gniazda, strażnicy – pełniący służbę u wejścia.
Zarówno osy, jak i szerszenie spotkać można wszędzie. Najczęściej wabią je:

  • kosze na śmieci,
  • odpadki pozostawione bez opieki,
  • zaglądają również do domów i mieszkań, w których poszukują owoców, soków dżemów czy mięsa.

Zazwyczaj żerują one w odległości 300-500 m od gniazda, rzadziej zapuszczają się dalej. Insekty te nie atakują jeżeli nie zostaną do tego sprowokowane. Zdarza się jednak, że nawet gwałtowny ruch w bliskiej odległości od gniazda może przez nie zostać odczytany jako próba ataku. Owady te są również bardzo wrażliwe na ostre, sztuczne zapachy, np. perfumy. Zarówno ukąszenie osy, jak i szerszenia jest bolesne, ale nie śmiertelne. Jedynie osoby uczulone na jad powinny być bardziej ostrożne – w ich przypadku nawet jedno ukąszenie może skutkować śmiercią. Zwalczanie os oraz zwalczanie szerszeni jest więc działaniem koniecznym w przypadku bliskiego sąsiedztwa owadów. Zapewni komfort oraz bezpieczeństwo.

Gniazda owadów

Budowę swojego schronienia królowe, zapłodnione w minionym sezonie, rozpoczynają po zimowym przebudzeniu. Początkowo odbywają orientacyjne loty w poszukiwaniu dogodnego miejsca – bezpiecznego oraz zapewniającego możliwość żerowania. Najchętniej wybierają naturalne dziuple w drzewach, jednak przy ich braku wybierają szopy, szerokie garaże, tarasy, balkony, itp. Kształt gniazda nie zawsze jest regularny i zmienia się w związku z rozbudową ula. Jako materiał do budowy wykorzystywana jest przerobiona masa miękkiego drewna, zmieszana z wydzielinami gruczołów ślinowych.

Cykl życiowy kolonii

zwalczanie szerszeni

Trwa jeden sezon wegetacyjny. Rozpoczyna się po zimie, gdy zapłodniona, młoda królowa poszukuje miejsca na stworzenie kolonii. Następnie tworzy niewielką łodyżkę, gdzie zostaje zawieszone gniazdo, buduje pierwsze jego komórki, gdzie składa jaja. Po kilku dniach wykluwają się z nich larwy, które w krótkim czasie przechodzą klika stadiów larwalnych. Pod koniec tego stadium larwy otaczają się kokonem, by stworzyć poczwarkę, z której po kilkunastu dniach wydostaje się imago. Jeszcze przez pewien czas owad w tej formie jest karmiony przez królową. Po około 2-3 dniach zyskuje samodzielność i staje się pełnoprawnym członkiem kolonii. Zamieranie kolonii następuje z końcem lata, wówczas robotnice zaczynają zaniedbywać starą królową i ostatecznie opuszczają gniazdo. Jesień jest okresem płodowym. Podczas rójki trutni wylatują z gniazd w poszukiwaniu młodych, niezapłodnionych samic, z którymi kopulują. W niedługim czasie po zapłodnieniu samce giną, zaś samice poszukują norek do przezimowania.

Domowe sposoby zwalczania os i szerszeni

W przypadku gniazd owadów, które są zbudowane w ziemi można zalać je gorącą wodą bądź opryskać odpowiednimi preparatami. Zwalczanie szerszeni i os tą techniką wymaga jednak wyboru odpowiedniego momentu – takiego, gdy owady są mało aktywne. Najlepiej wybrać wówczas chłodny poranek. W przypadku gniazd utworzonych w dziuplach, na ścianach budynków, poddaszach można zastosować zadymianie (np. świecami dymnymi) lub opylać preparatami owadobójczymi. Warto jednak zwalczanie szerszeni oraz działania pozwalające na skuteczne zwalczanie os pozostawić specjalistom.

Profesjonalna walka z owadami

Nasza firma podejmie się kompleksowych działań mających na celu zwalczanie os oraz zwalczanie szerszeni. Stosujemy do tego sprawdzone preparaty, które są dopuszczone do użytkowania na polskim rynku. Bez względu na umiejscowienia gniazda na wykonany zabieg dajemy gwarancję skuteczności! Najczęściej wystarczy oprysk, jednak w razie konieczności usuwamy również gniazda fizycznie. Zalecamy aby podczas zabiegu oraz ok. 30 minut po nim nie otwierano okien. Jest to spowodowane tym, że insekty te stają się bardzo agresywne podczas oprysku i może dojść do przypadkowego użądlenia osoby postronnej. Jeśli zdecydują się Państwo na zwalczanie szerszeni i os, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

Ceny już od: 150

Zamów usługę